19 September 2014

Woda jak śniadanie!

Cześć wszystkim! :)

Dziś pod lupę ląduje kwestia nawadniania organizmu, a co za tym idzie - woda woda woda! Rozległy to temat jak rzeka, ale postaram się Wam podrzucić kilka najważniejszych (w moim odczuciu) korzyści wynikających z codziennego picia dostatecznej ilości wody.


Moja przygoda (nie ważne jak komicznie to brzmi) z piciem dużej (większej) ilości wody zaczęła się w marcu, kiedy postanowiłam zmienić swoje nawyki żywieniowe o 180stopni - zdrowe żywienie + regularna aktywność fizyczna. Od tamtego czasu piję minimum 2l wody dziennie.
  

Ile pić wody w ciągu dnia? 

Pozytywne działanie wody na nasz organizm jak i jej korzystny wpływ na nasze zdrowie oczywiście nie przyjdzie z dnia na dzień, dlatego ważne jest by pić ją codziennie w ilości min. 1.5l-2l. Dawka dziennego zapotrzebowania jest oczywiście sprawą indywidualną, gdyż zależy od naszego wieku, wagi, aktualnej diety oraz czasu poświęconego na wysiłek fizyczny. Wtedy jej zapotrzebowanie może wynieść nawet 3l dziennie.

 Jak często w ciągu dnia?

  • 2 szklanki po przebudzeniu, by nasz organizm zaczął poprawnie funkcjonować 
  • w ciągu dnia wodę należy pić regularnie, małymi łykami, w przerwach między posiłkami
  • zalecane jest wypicie wody około 20 minut przed posiłkiem w celu spożycia mniejszej ilości pokarmu oraz poprawnego trawienia żywności
  • nie należy pić wody podczas posiłku ponieważ utrudnia to proces trawienia
  • będąc aktywnie fizycznym, należy pić wodę przed, w trakcie, jak i po wysiłku

Dożywotnie skazani na wodę mineralną?

Woda przybiera rozmaite postaci, a jej picie nie musi być wcale takie nudne! Woda to nie tylko ta popularna 'woda mineralna' - znajdziemy ją również w owocach, zupie, herbacie, kawie, warzywno-owocowych koktajlach i pod wieloma wieloma innymi postaciami. Jeżeli macie problem z piciem czystej wody mineralnej, można dodać do niej np. świeżą pomarańczę, cytrynę, limonkę, maliny czy mięte, by nabrała wyraźnego smaku. :)

Przy zakupie wody mineralnej (szczególnie niegazowanej) uważnie przeczytajcie jej skład! Powinna zawierać jak najwięcej składników mineralnych - min. 1000g/l - szczególnie ważna jest zawartość magnezu, która powinna być większa niż 50mg oraz wapnia >100mg. 
 


Powody, dla których warto pić wodę!
 
1. Mniej stresu! Odwodnienie organizmu jest mocno odczuwalne zarówno przez umysł jak i ciało, co może prowadzić do bycia zestresowanym. Należy pić wodę regularnie, by nie dopuścić do stanu odwodnienia (pragnienia).

2. Więcej energii! Zapobiega byciu odwodnionym (zmęczonym), w wyniku czego mamy więcej energii na wysiłek fizyczny = spalanie tkanki tłuszczowej = zrzucanie kilogramów.

3. Mniej kilogramów! - Woda nie zawiera kalorii, a jej picie przed posiłkiem sprawi, że zjemy mniej. Przyspiesza metabolizm. Zaspokaja zarówno pragnienie, jak i głód.

4. Czystszy organizm! - Woda wypłukuje toksyny z organizmu oraz szkodliwe produkty przemiany materii.

5. Zdrowsza skóra! - Woda funkcjonuje jako czynnik nawadniający oraz oczyszczający. Picie wody wpływa na poprawę wyglądu skóry - jest ona nawilżona, jędrna, zdrowsza=młodsza oraz nabiera lepszego kolorytu. Woda również redukuje cellulit.

6. Mniejszy ból! Woda koi zgagę, migrenę, zapobiega bólom głowy oraz pleców.

7. Mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworów oraz chorób serca! Ryzyko zachorowania na raka okrężnicy jest zmniejszone o 45%, a raka pęcherza o 50%. Dotyczy to również wystąpienia raka piersi.

8. Poprawa koncentracji oraz pamięci!


Na koniec dodam jeszcze, że jeśli ktoś powiedziałby mi około pół roku temu, że dziś będę pić minimum 2l wody dziennie to chyba popukałabym go po głowie. Aktualnie nie wyobrażam sobie dnia bez wypicia konkretnej ilości wody. Dlatego nie zastanawiajcie się dłużej, odłóżcie sztucznie barwione płyny (smakowe wody mineralne, sztuczne soki i napoje) na bok i pozwólcie mineralnej wodzie zagościć na dłużej (zawsze? :D) w waszej codziennej diecie! Picie wody powinno stanowić tak ważną część dziennego odżywiania jak zjadanie śniadania!

Niech woda będzie z Wami! :D
Do następnego!
Z.

No comments:

Post a Comment